Wiadomości

Nie daj się okraść przed świętami !

Data publikacji 11.04.2014

Lublinieccy policjanci apelują do wszystkich mieszkańców o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w zbliżającym się okresie przedświątecznym. Zaabsorbowani zakupami i przygotowaniami do świąt, często zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu posiadanych przy sobie dokumentów , pieniędzy czy mieszkania. Do kilku osób już zatelefonowali oszuści próbując wyłudzić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Policjanci apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności w ciągu najbliższych kilku dni. W miniony wtorek, do czterech mieszkańców powiatu zadzwonił oszust, który podając się za członka rodziny próbował wyłudzić pieniądze. Na szczęście seniorzy nie dali się oszukać i o telefonie powiadomili Policję.

PAMIĘTAJMY !

                        Oszuści działający metodą „na wnuczka” wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny, prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara sama „zgaduje”, że rozmawia z kimś z rodziny - wnuczkiem, bratankiem, siostrzenicą.

Sprawcy posługujący się metodą „na wnuczka” często działają w zorganizowanych grupach - w celu osiągnięcia korzyści majątkowych wprowadzają osoby pokrzywdzone w błąd co do swojej tożsamości, podając się za członka rodziny.

Następnie dzwonią do tych osób i w czasie rozmowy, wzbudzając przekonanie, że są ich krewnymi czy znajomymi, proszą o pilne pożyczenie pieniędzy na różnego rodzaju cel. Oszust, podszywający się pod krewnego, opisuje jakieś zdarzenie i prosi o pomoc finansową związaną z pokryciem jakichś kosztów. Częstym motywem jest okazjonalny zakup samochodu lub mieszkania, zakup leków, pokrycie kosztów związanych ze skutkami kolizji czy wypadku drogowego lub leczenia szpitalnego.

Kiedy już zdecyduje się na pomoc, sprawca sam deklaruje odbiór pieniędzy w miejscu zamieszkania ofiary, po czym dzwoni po raz kolejny, podaje błahy powód, dla którego nie może osobiście odebrać pieniędzy i mówi, że wyśle zaufaną osobę, której należy je przekazać.

Dlatego zazwyczaj sprawców jest co najmniej dwóch – jeden typuje ofiarę i wprowadza ją w błąd, a kolejna osoba odbiera pieniądze. Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają trafić pieniądze. W ten sposób można się upewnić, że to rzeczywiście krewny czy znajomy osoby odbierającej telefon zwracał się z prośbą o pomoc finansową.

Pamiętajmy, że nie należy przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące – należy sprawdzić, czy jest to prawdziwy krewny, dzwoniąc do niego. Bezwzględnie należy potwierdzić, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy.
Pamiętajmy również, że zawsze o swoich podejrzeniach powinniśmy powiadomić Policję.


Pamiętajmy też o powiedzeniu, że OKAZJA CZYNI ZŁODZIEJA! Bardzo często, szczególnie w okresie przedświątecznym, podczas zakupów zarówno w supermarketach jak i targowiskach, zapominamy o właściwym zabezpieczeniu posiadanych przy sobie pieniędzy i dokumentów. Tymczasem aby uniknąć stania się ofiara kieszonkowca wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
 

  • należy dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze!
  • zwracać szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy nas!
  • nie nosić przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu!
  • pieniądze trzymać przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!
  • nie demonstrować zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby!
  • unikać noszenia torebki na pasku z tyłu!
  • torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz!
  • klucze do mieszkania należy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim zdąży się zareagować.

Okres przedświąteczny to także czas, w którym policja odnotowuje zwiększoną liczbę włamań do domów i mieszkań. Aby zminimalizować ryzyko włamania do naszego domu lub mieszkania, należy:

  • opuszczając mieszkanie /dom, zawsze dokładnie zamknąć okna i drzwi wejściowe, można pozostawić włączoną jakąś lampkę, co zmyli włamywaczy.
  •   jeżeli jest taka możliwość, można poinformować sąsiadów o wyjeździe i poprosić żeby zwracali uwagę na mieszkanie,
  • nie przechowywać w mieszkaniu większych kwot pieniędzy
  • zwracaj uwagę, czy twoje mieszkanie/dom nie jest obserwowany, informuj Policję jeżeli zauważysz coś co wzbudzi Twoje podejrzenia
  • zapisz markę i numer rejestracyjny samochodu jakim poruszają się podejrzane osoby, dane te mogą okazać się bardzo przydatne,
  • zanotuj numery seryjne przedmiotów wartościowych np. telewizora, komputera, nr IMEI telefonu komórkowego. Warto również sfotografować cenne przedmioty lub biżuterię.
  • jeżeli opuszczasz mieszkanie /dom na dłużej poproś kogoś zaufanego /rodzina, znajomi/ o zaopiekowanie się mieszkaniem tj. wyjmowanie listów ze skrzynki pocztowej, zapalnie światła wieczorem itp.

W sytuacji zagrożenia - usiłowanie kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja!
Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji.


 

Powrót na górę strony