Wiadomości

Dzielnicowy bliżej ludzi

Data publikacji 25.11.2014

W lublinieckiej komendzie trwa pilotażowy program pracy dzielnicowego. Zgodnie z jego założeniami dzielnicowy pozostaje w stałym kontakcie z mieszkańcami swojej dzielnicy, czego efektem ma być wzrost poczucia bezpieczeństwa. Bezpośredni kontakt ułatwia rozpoznanie potrzeb i oczekiwań w zakresie bezpieczeństwa na danym terenie.

Dzielnicowy określany jest jako „policjant pierwszego kontaktu”. Pełniąc służbę na podległym mu rejonie służbowym ma bezpośredni kontakt z mieszkańcami oraz przedstawicielami innych instytucji, co umożliwia mu rozpoznanie i zdiagnozowanie zagrożeń na podległym mu terenie. Dzielnicowy zatrzymuje sprawców przestępstw i wykroczeń, prowadzi szeroko zakrojoną profilaktykę społeczną, uczestniczy w działaniach zapobiegających przemocy w rodzinie oraz realizuje czynności administracyjno – porządkowe. W KPP w Lublińcu funkcję dzielnicowego pełni 15 policjantów. W Komisariacie Policji w Woźnikach – 3 funkcjonariuszy.

Jednym z policjantów wykonujących obowiązki na tym stanowisku jest asp. Paweł Garbala. W służbie od 14 lat, dzielnicowym jest od 4 lat. Zdobyte doświadczenie oraz znajomość środowiska lokalnego pozwalają mu na trafną ocenę problemów społeczności podległego mu rejonu służbowego oraz umożliwiają podjęcie odpowiednich działań. Od momentu rozpoczęcia programu w KPP, asp. Garbala musiał zmierzyć się z szeregiem problemów, o których informowali mieszkańcy. Jednym z nich były psy biegające bez nadzoru w miejscowości Kierzki. Rozmowy dzielnicowego z właścicielami zwierząt spowodowały, że od tego czasu pozostają one pod nadzorem i nie stanowią zagrożenia. Na wniosek mieszkańców dzielnicowy kierował także wystąpienia do właściwych organów z wnioskiem o uporządkowanie i skoszenie pobocza drogi na odcinku Piłka – Chwostek oraz naprawę oświetlenia w miejscowości Oleksiki.

Wymienione przykłady przedstawiają tylko wybrane sytuacje, w których interweniował asp. Garbala. Każdy dzielnicowy pełni służbę w swoim rejonie służbowym ale dysponuje też telefonem służbowym, pod którym można się z nim skontaktować. Wszyscy mieszkańcy, którzy mają problem lub pytanie związania z bezpieczeństwem w miejscu zamieszkania, mogą skontaktować się ze swoim dzielnicowym. Podejmie on kroki w kierunku rozwiązania problemu lub wskaże właściwy organ w przypadku, gdy dane zagadnienie nie będzie w zakresie funkcjonowania Policji.


 

Kontakt i wykaz ulic


 

Powrót na górę strony