Wiadomości

Debatowali o komunkacji w warunkach kryzysowych

Data publikacji 23.02.2015

Komunikacja w warunkach kryzysowych a służba radioamatoska – to temat spotkania, które odbyło się w Zespole Szkół im. A. Mickiewicza w Lublińcu. Przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych i krótkofalowcy dyskutowali o możliwości wspierania lokalnych struktur komórek kryzysowych na terenie powiatu. Wśród prelegentów znalazł się przedstawiciel katowickiej komendy wojewódzkiej policji.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu przy współpracy dyrekcji szkoły i miłośników krótkofalarstwa zorganizował spotkanie poświęcone możliwości wykorzystania tego typu łączności w sytuacjach kryzysowych. Wśród prelegentów znaleźli się policjanci z Wydziału Sztab Policji KWP, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Straży Pożarnej oraz krótkofalowcy.

Po przywitaniu przybyłych uczestników debaty przez organizatora, jako pierwszy z prelegentów wystąpił st. asp. Piotr Janiszek z KWP w Katowicach, który na przykładzie katastrofy kolejowej w Szczekocinach omówił organizację działań na miejscu zdarzenia i zasady współdziałania poszczególnych służb. Następnie przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Lublińcu pani Katarzyna Rose przedstawiła zasady funkcjonowania Systemu Wczesnego Ostrzegania oraz omówiła zdarzenia kryzysowe zaistniałe w ostatnich latach na terenie powiatu lublinieckiego. W dalszej części spotkania Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Janusz Bula przedstawił zasady działania Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz omówił rolę PSP i OSP w systemie ostrzegania.

Kulminacyjnym punktem spotkania było wystąpienie przedstawiciela krótkofalowców, który omówił zadania i zasady działania Klubu Krótkofalowców oraz scharakteryzował wybrane aspekty działalności amatorskiej służby radiokomunikacyjnej, w tym kwestie związane z proobronnością kraju. Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjął Jerzy Jakubowski, prezes Polskiego Związku Krótkofalowców. W swojej wypowiedzi mówił o ważnej roli krótkofalarstwa w zarządzaniu kryzysowym. Szef krótkofalowców przedstwił zebranym zasady porozumienia zawartego dwa lata temu przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Polski Związek Krótkofalowców, które zobowiązuje centra kryzysowe w całym kraju do współpracy z krótkofalowcami. Współpraca ta zaczyna się z poziomu wojewody przez miejskie czy gminne ośrodki kryzysowe.
Porozumienie przewiduje m.in. tworzenie krajowej amatorskiej sieci ratunkowej na terenie kraju, współpracę oddziałów terenowych oraz klubów krótkofalarskich PZK z organami administracji realizującymi zadania z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, wymianę informacji o zagrożeniach oraz czynny udział w procesie ostrzegania i alarmowania ludzi przez dostępne krótkofalarskie środki łączności, wspomaganie i uzupełnianie organizacji łączności radowej na potrzeby informowania służb wojskowych, powiatowych oraz miejskich czy gminnych.

W końcowej części wystąpienia, podkreślając ogromne możliwości wykorzystania przydzielonych dla krótkofalowców pasm częstotliwości , do wstąpienia w szeregi amatorskiej służby radiokomunikacyjnej zachęcał także obecną na sali młodzież.

Powrót na górę strony