Wiadomości

Rozmawiali o bezpieczeństwie w sieci

Data publikacji 21.01.2016

W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się zorganizowana przez lublinieckich policjantów debata na temat cyberprzestępczości. Mundurowi spotkali się z przedstawicielami banków, prokuratury, młodzieżą i gronem pedagogicznym z kilku szkół. O zagrożeniach, na jakie narażeni są użytkownicy sieci i sposobach ich ograniczenia, opowiedział ekspert z Wydziału do Walski z Cyberprzestępczością z KWP w Katowicach.

W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się dziś debata społeczna zorganizowana przez policjantów z lublinieckiej komendy. Tematem spotkania była cyberprzestępczość oraz zagrożenia płynące z korzystania z sieci internetowej. Debatę rozpoczął Komendant Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu mł. insp. Rafał Kuter. Szef lublinieckich mundurowych przywitał zaproszonych gości i młodzież a następnie oddał głos nadkom. Adamowi Nikolinowi z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach, który omówił najczęstsze przestępstwa internetowe oraz przedstawił podstawowe sposoby zabezpieczeń. Debata kierowana była przede wszystkim do młodzieży, która jest głównym użytkownikiem urządzeń multimedialnych, a co za tym idzie internetu. Poruszane były między innymi tematy portali społecznościowych, ściągania i udostępniania plików w internecie,a także publikowanie cudzego wizerunku.

Kolejny prelegent, sierż. Dawid Pierz z lublinieckiej komendy, przestawił informację na temat ilości i rodzaju przestępstw popełnionych na terenie podległym tej jednostce. W końcowej części spotkania, pytania dotyczące omawianego zagadnienia zadawała młodzież. Po zakończeniu dyskusji komendant lublinieckiej policji podziękował wszystkim uczestnikom i wyraził nadzieję, że przekazane podczas spotkania treści zwiększą świadomość internautów i pozwolą uniknąć wielu niebezpiecznych zagrożeń.

 

INTERNAUTO PAMIĘTAJ!

Aby zapewnić sobie bezpieczne "życie w sieci„ wystarczy przestrzegać kilku prostych wskazówek:

  • Aktualizuj system i aplikacje innych producentów.
  • Regularnie twórz kopie zapasowe swoich danych na płycie CD, DVD lub zewnętrznym nośniku USB.
  • Nie odpowiadaj na e-maile ani wiadomości wysyłane za pośrednictwem portali społecznościowych, jeżeli nie znasz ich nadawcy.
  • Nie klikaj załączników do wiadomości e-mail ani obiektów wysyłanych za pośrednictwem portali społecznościowych przez nieznanych nadawców.
  • Nie klikaj odsyłaczy (linków) w wiadomościach wysyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej ani komunikatorów internetowych. Wpisuj adresy bezpośrednio do przeglądarki internetowej.
  • Nie podawaj informacji osobowych w odpowiedzi na maile, nawet jeżeli wyglądają na oficjalne wiadomości.
  • Dokonuj zakupów oraz transakcji bankowych na bezpiecznych stronach. Ich adresy zaczynają się od ciągu znaków ’https://’, a w oknie przeglądarki wyświetlana jest symbol kłódki.
  • Używaj innych haseł na różnych stronach internetowych lub serwisach, z których korzystasz. Twórz hasła, które składają się z więcej niż 5 znaków i zawierają liczby, znaki specjalne oraz wielkie i małe litery. Nie twórz nowych haseł na podstawie starszych (np. "hasło1", "hasło2") i unikaj takich, które można łatwo odgadnąć. Nie zdradzaj nikomu swoich haseł.
  • Zainstaluj i aktualizuj oprogramowanie bezpieczeństwa internetowego.
  • Nie publikuj w sieci dokumentów zawierających dane osobowe (dowód osobisty, paszport, karty płatnicze).
Powrót na górę strony