Wiadomości

Zasnął za kierownicą?

Data publikacji 18.07.2016

Niektórzy użytkownicy dróg wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do tragedii. Tylko w pierwszym półroczu lublinieccy policjanci zatrzymali prawie 100 nietrzeźwych kierujących. Na terenie powiatu doszło do 10 zdarzeń z udziałem kierujacych pod wpływem alkoholu. Optymizmem napawa jednak fakt, że coraz częściej obywatele widząc podejrzane manewry kierowców, informują o tym funkcjonariuszy.

Pijani kierowcy to ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu może bowiem doprowadzić do tragedii na drodze. By im zapobiec, funkcjonariusze w trakcie codziennej służby sprawdzają stan trzeźwości osób poruszających się po drogach naszego regionu. Cieszy fakt, że nie tylko policjanci pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu, ale również zwykli  obywatele, którzy coraz częściej widząc podejrzane manewry kierowców informują o tym funkcjonariuszy.

Wczoraj, z dyżurnym lublinieckiej jednostki skontaktował się przejeżdżający przez Boronów kierowca, którego podejrzenie wzbudził stojący na środku drogi dostawczy mercedes. Na miejsce natychmiast skierowano policyjny patrol. Tuż przed funkcjonariuszami, na miejsce dotarła już załoga karetki pogotowia. Lekarz nie stwierdził obrażeń u siedzącego za kierownicą mężczyzny. Okazało się, że był pijany. Przeprowadzone przez policjantów badanie, w organizmie 29-latka z Łazów wykazało prawie 2 promile alkoholu. Mężczyzna nie okazał mundurowym dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dokumentu potwierdzającego opłacenie składki obowiązkowego ubezpieczenia. W rozmowie z funkcjonariuszami, 29-latek przyznał, że spożywał alkoholi i nie pamięta kiedy wsiadł do samochodu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy nieodpowiedzialnego kierowcy, który za swoje zachowanie niebawem odpowie przed sądem. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

PRZYPOMINAMY !

Nowe przepisy – obowiązujące od 18 maja 2015 roku - podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata I z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości 5 tyś zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tyś zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Do polskiego systemu prawnego wprowadzono również nowy środek – blokadę alkoholow

Powrót na górę strony