Wiadomości

Zakończyły się działania „Bezpieczny weekend”

Data publikacji 29.08.2016

W ramach akcji "Bezpieczny Weekend", stróże prawa czuwali nad bezpiecznymi powrotami do domu w ostatni weekend wakacji. Działania zakończyły się w niedzielę o 22.00. Przez ten czas mundurowi zwracali uwagę na przekroczenia prędkości, czy kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożone są dzieci. Sprawdzali także stan trzeźwości kierujących.

Jak co roku, w ostatnich dniach wakacji, policjanci w sposób szczególny czuwali nad bezpieczeństwem na drogach naszego regionu. W piątek, pod lupą mundurowych znaleźli się zwolennicy szybkiej jazdy. Policjanci ujawnili aż 57 przypadków przekroczenia prędkości przez kierujących. Za zbyt szybką jazdę , policjanci 56 kierowców ukarali mandatem karnym. W dwóch przypadkach, zatrzymali także prawa jazdy.

Podczas działań stróże prawa zwracali uwagę na trzeźwość kierujących oraz przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego, a także korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń zapewniających bezpieczeństwo najmłodszym pasażerom. W ciągu minionych trzech dni, mundurowi odnotowali 11 kolizji. Do najgroźniejszego zdarzenia doszło w piątek w Pawonkowie. Kierująca cinquecento 81-letnia kobieta zderzyła się z autobusem, którym podróżowały 43 osoby. Na szczęście nikt nie został ranny.

Policjanci apelują o ostrożność!


Częstą przyczyną zdarzeń drogowych w okresie wakacji bardzo często była brawurowa jazda. Nasuwa się tu refleksja o braku wyobraźni kierowców, którzy doprowadzają do tych zdarzeń. Przestrzegamy wszystkich kierowców, którzy wracają z wakacji przed zbytnim pośpiechem na drodze. Niestety wciąż najczęstszą przyczyną tragedii na drodze jest jazda z nadmierną prędkością. Bądźmy odpowiedzialni i rozważni, tak aby nasza podróż zakończyła się szczęśliwie, tam gdzie się wybieraliśmy!

Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by podróż stała się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Każdy kierowca wsiadając do samochodu powinien mieć poczucie, że odpowiada za ludzkie życie.

Pamiętajmy o elementarnych zasadach! Przez całą drogę kierowca powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę, aby rodzina jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku bezpieczeństwa. Gdy pojawi się zmęczenie, najlepiej zatrzymać się i zrobić kilku lub kilkunastominutową przerwę. Nie każdy kierowca może podróżować w nocy, czasami walka ze snem jest ponad jego siły.

 

 

Powrót na górę strony