Wiadomości

Lublinieccy policjanci uczestnikami kampanii „ Kręci mnie Bezpieczeństwo …. nad wodą”

Data publikacji 26.06.2017

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi czas wypoczynku oraz rekreacji w wodzie i nad wodą. W tym okresie niestety dochodzi również do większej liczby utonięć. By zapobiegać tego typu wypadkom, policjanci przygotowali ogólnopolską kampanię informacyjno - edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Do akcji aktywnie włączyli się lublinieccy policjanci, którzy radzą, uczą i ostrzegają, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i korzystać z jej uroków, unikając potencjalnych zagrożeń.

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” organizowana jest pod patronatem i z inicjatywy Pana Mariusza Błaszczaka - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. Partnerami w projekcie są: Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego oraz Departament Komunikacji Społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarząd Główny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Wędkarski oraz Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.

Mimo, że zarówno w zakresie wypadków jak i utonięć osób w ostatnich latach zauważalna jest tendencja spadkowa, to bezsprzecznie stwierdzić należy, że każdy tego rodzaju przypadek jest dramatem nie tylko dla ofiary takiego zdarzenia, ale przede wszystkim dla jego rodziny i najbliższych. Tak więc będzie to zawsze o jeden wypadek za dużo.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zainicjowało akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Do akcji bardzo aktywnie przyłączyli się także lublinieccy policjanci, którzy już od początku czerwca prowadzą liczne spotkania mające uczyć bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Ostatnie miało miejsce w miniony czwartek na terenie GOSIR-u w Koszęcinie. Lublinieccy policjanci i ratownicy WOPR-u bezpiecznych zachowań nad wodą uczyli najmłodszych mieszkańców Lubecka. Pierwszą część spotkania stanowiła prelekcja na temat bezpieczeństwa nad wodą, kolejną natomiast prezentacja sprzętu ratowniczego. Ostatnią, budzącą największe zainteresowanie atrakcją była przejażdżka motorówką.

Policjanci i ratownicy mają nadzieję, że czwartkowe spotkanie pozytywnie wpłynie na zachowanie młodych ludzi nad wodą i pozwoli uniknąć niepożądanych sytuacji i zagrożeń.

Policjanci przypominają zasady bezpiecznej kąpieli:

  • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
  • Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;


 

 

Powrót na górę strony